Adrianna Darzynkiewicz I st. licencjat Grafika
„Afirmacje emocji” /seria grafik i animacji
„Afirmacje emocji” to pięć ilustracji, w formacie 50x70cm, których tematem i motywem przewodnim jest zdrowie psychiczne. Dbanie o swój mentalny dobrostan ma kluczowe znaczenie dla prowadzenia spokojnego i satysfakcjonującego życia. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z własnej sytuacji, gdyż zaburzenia psychicznie często zostają przeoczone i zaniedbywane, nawet przy wyraźnie występujących objawach. 
Dlatego też ja, jako osoba zmagająca się z zaburzeniami depresyjno-lękowymi od wielu lat, chciałam wykorzystać swoją wiedzę, aby pomóc tym, którzy tego potrzebują. Dzięki przebytej terapii poznawczo-behawioralnej, jestem w stanie obiektywnie ocenić emocje i natarczywe myśli, jakie pojawiają się przykładowo przy ataku paniki. Podczas takich okoliczności najlepiej sprawdzają się afirmacje oraz techniki oddechowe. W swoich grafikach skupiłam się na hasłach, które przedstawiają sposób na poradzenie sobie z intensywnymi emocjami, np. stres lub strach, a nawet przy reakcjach fizjologicznych, jak napięcie i ból. Prace wykonałam całkowicie cyfrowo (digital art), oraz przystałam na druk pigmentowy.

Do każdej z typografii dopasowałam ilustracje, aby, poza dosłownym i bezpośrednim znaczeniem samych haseł, przedstawić obrazowo poszczególny problem. W tym celu, oprócz samych plakatów, stworzyłam również krótkie animacje poklatkowe, gdzie została zaprezentowana cała idea. 
Początek każdej z nich, choć wszystkie znacząco się od siebie różnią, skupia się na podobnej kwestii. Od kotłujących się, natarczywych emocji, klatki stopniowo przechodzą do etapu, w której dominuje łagodność i spokój. W swoich pracach chciałam przedstawić moment odpuszczenia i akceptacji, jako że jest to klucz do poradzenia sobie w trudnych i ciężkich przeżyciach. Również paleta barw została przemyślana i dobrana tak, żeby zaakcentować emanującą delikatność i harmonię w końcowych klatkach. Obraz każdej z animacji dopełnia audio. Zdecydowałam się na użycie prostych dźwięków, zamiast złożonych ambientów, co nadało specyficznego, ale też unikalnego charakteru moim pracom. Technika poklatkowa gifów pomogła ukazać całą ideę w bardziej przenikliwym świetle.
 
Serię ilustracji rozpoczyna hasło „Breathe”, ponieważ to oddech jest czynnością, jaka przychodzi naturalnie, bez żadnego, dodatkowego wysiłku. Oddech sprawia, że czujemy się ugruntowani i zespoleni z tym, co jest teraz, w tej chwili. Afirmacja ma przypomnieć o oddychaniu oraz o tym, że nieważne, co by się wydarzyło, jesteśmy tu i teraz, i mamy kontrolę nad tym, co zrobimy. „Observe” mówi o skupieniu się na natarczywych myślach, jednocześnie porzucając chęć analizowania ich. Bycie biernym obserwatorem nada występującemu problemowi zupełnie nowej perspektywy. Poza wewnętrznym głosem, hasło dotyczy także fizjologicznych symptomów powstałych w wyniku stresu, jak np. nerwoból. Zlokalizowanie i bierna obserwacja objawu zmniejszy jego intensywność. Z kolei „Feel it” oraz „Accept” przedstawiają inne podejście, niż w poprzedniej pracy. Często miewamy chwile, że zamiast poczuć i zaakceptować negatywne odczucia, dać im po prostu odejść, to z nimi walczymy – co tylko pogarsza nerwowy stan. Zamiast skupiać się na usuwaniu niechcianych emocji, lepiej jest je poczuć i odpuścić chęć pozbycia się udręki. W efekcie, dzięki temu podejściu, natarczywe doznania same przeminą. „Let go”, będąca ostatnią ilustracją, jest zwieńczeniem całego procesu. Afirmacja traktuje o całkowitym rozluźnieniu i pozwoleniu sobie na tę przyjemność. Tylko dzięki odpuszczeniu i akceptacji jesteśmy gotowi na to, aby dalej iść do przodu. W swoich pracach od samego początku pragnęłam opowiedzieć o tak istotnej kwestii, jak dbanie o mentalny dobrostan. Jednak przede wszystkim dążyłam do tego, aby przedstawić praktyczny sposób na poradzenie sobie w trudnych chwilach. Rozpowszechnienie moich grafik w Internecie pozwoliłoby w dotarciu do docelowej grupy odbiorców, co w efekcie przełożyło by się na zwiększoną świadomość dotyczącą istoty zdrowia psychicznego.
Adrianna Darzynkiewicz
Fotografie z dyplomu: Oleksii Soboliev

Adrianna Darzynkiewicz, „Afirmacje emocji”, seria animacji dyplomowych, 2'04"

Back to Top