Weronika DobrowolskaI st. licencjat Sztuki Wizualne
P. Lis Know Me - film animowany.
P.Lis Know Me
Podczas wspólnych rozmów o sztuce z innymi studentami, moją uwagę zwrócił fakt, że współcześnie tworzy się prace gloryfikujące negatywne emocje. Można odnieść wrażenie, że żyjemy w cywilizacji smutku. Katastrofy naturalne, epidemie depresji wśród młodych osób, poczucie osamotnienia w cyfrowym świecie. Wszystkie te elementy współczesności są bardzo przytłaczające. Naturalną reakcją na ten stan rzeczy, było stworzenie pracy, która uwalniałaby pozytywne emocje. Pozwalałaby na swego rodzaju ucieczkę do innej rzeczywistości. Z tego też względu, na pierwszym roku Sztuk Wizualnych w pracowni projektowania graficznego powstały postacie Dziewczynki Bułki i jej przyjaciela Pana Lisa. Bohaterowie ci stali się nośnikiem nie tylko moich refleksji, ale również polem przemyśleń dla moich rówieśników, które znalazły swoje wizualizacje na kartach zinów i komiksów, które wydawałam w trakcie studiów.
Film P.Lis Know Me przedstawia początek znajomości tych dwóch postaci. Praca ma za zadanie wprowadzenie widza w oniryczny świat, w którym rozgrywają się perypetie bohaterów.  Pozorna bajkowość, nie świadczy jednak o naiwności pracy. Las, który stanowi główne tło filmu, nie posiada idyllicznego charakteru. Swoją mroczną aurą wywołuje raczej poczucie niebezpieczeństwa i osamotnienia w nieznanym świecie. 
W tym kontekście, zawiązanie się pewnej relacji, która przeradza się w prawdziwą przyjaźń, jest bardzo podnoszące na duchu. Ważnym aspektem historii jest też czas i drobne gesty, które wykonują w swoją stronę bohaterowie. 
Widoczną tu inspiracje stanowiła książka „Mały Książe” autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego i jej komiksowa adaptacja Sfara Joann.  jak również  twórczość ilustratorki i pisarki Tove Jansson, która tworząc Dolinę Muminków,  chciała oderwać się od wszechobecnych gromów II wojny światowej. Nawiązania te istnieją zarówno na płaszczyźnie wizualnej, jak i narracyjnej. 
P.Lis Know Me to polsko-angielska gra słów. Tytuł fonetycznie można przetłumaczyć na: „Proszę, znaj mnie”, jednak zapis pierwszego słowa jest w rzeczywistości skrótem od zwrotu grzecznościowego Pan Lis. Poznanie drugiej osoby i stworzenie z nią głębokich relacji wymaga czasu i chęci, ale może też stanowić remedium na bolączki współczesnego świata. Mroczny las nie wydaje się już taki straszny, jeżeli masz przyjaciela, który będzie go przemierzał razem z tobą.
Back to Top