Karolina Jaskulska I st. licencjat Grafika
„Concept art. dla animacji”/„The Guardian of Souls”/„Strażnik dusz”/ilustracje/animacja
„The Guardian of Souls”/„Strażnik dusz”
Przedmiotem mojej pracy dyplomowej jest krótkometrażowa animacja opowiadająca historię wprowadzającą do magicznego świata „The Guardian of Souls”.
Od dzieciństwa uwielbiam oglądać filmy animowane, kreskówki, anime, których z każdym rokiem przybywa. Każda obejrzana historia poszerzała moje zainteresowanie animacją i otwierała mnie kreatywnie na świat artystyczny. Chciałam spróbować swoich sił w zrobieniu krótkiej animacji. Podziwiam sposób w jaki animacja potrafi przenieść użytkownika do innego świata poprzez połączenie aspektów wizualnych i dźwiękowych. Stworzenie takiej animacji własnoręcznie było wyzwaniem. W szczególności przez styl rysowania na jakim oparłam główne postacie. W przypadku pełnometrażowej animacji, anime czy chociażby kreskówek przy jej kreacji nie pracuje tylko i wyłącznie jedna osoba, ale grupa w której każdy wykonuje inne zadania - concept art, storyboard, rough animacje, clean up itp.
Każdy ruch postaci, tło, design postaci oraz postprodukcja są wykonane własnoręcznie przeze mnie. Concept arty zostały zrealizowane przeze mnie w Clip Studio Paint. Również sam proces animacji (szkice, linie, kolor) został wykreowany w tym samym programie graficznym, a następnie przeniesiony do After Effects dla zrealizowania postprodukcji.
Pomysł na historię narodził się z luźnych szkiców wykonanych na papierze. Później na ich podstawie zostały rozwinięte dalsze koncepty wyglądu i modeli postaci.
Przedstawiona przeze mnie animacja jest zaledwie wstępem do historii opowiadającej o niezwykłym spotkaniu dwóch istot, które nie powinny były się spotkać. A wszystko za sprawą zaginionego amuletu, którego poszukuje tytułowy bohater. “The Guardian”, strażnik jak sama nazwa tytułowa może wskazywać, ma do czynienia z duszami. Pomaga tym zagubionym odnaleźć drogę do zaświatów. Świat głównie podzielony jest na sferę duchową - spirytualistyczną i sferę fizyczną. W “The Guardian of Souls” - dusze, demony oraz inne istoty powiązane ze spirytualizmem należą do sfery duchowej, a ludzie do sfery fizycznej.
Amulet jest łącznikiem pomiędzy tymi dwoma sferami, dlatego też demony pożądają i chcą zdobyć amulet, aby siać spustoszenie i chaos w ludzkim świecie.
Historia strażnika i dziewczyny o imieniu Sunirae rozpoczyna się od ich przypadkowego spotkania, kiedy ona próbuje uciec przed ścigającym ją demonem. Guardian pomaga jej odstraszając zmorę. Nie wie jeszcze, że amulet którego poszukuje znajduję się w rękach Sunirae…
Concept Strażnika to pomysł i chęć przedstawienia postaci w sposób tajemniczy i nieprzystępny z pozoru dla innych, pomimo bycia protagonistą historii. Jego wygląd miał odstraszać, przez co pozostawał skazany w większości czasu na samotność, aż do momentu spotkania z dziewczyną.
Wykonanie tej pracy dyplomowej było dla mnie w szczególności trudne. Musiałam podejść do stworzenia jej od początku po raz drugi. Straciłam większość mojej pierwszej realizacji oraz pliki, gdy dysk w moim komputerze przestał działać. Wraz z tym mój zapał przygasł. Byłam załamana faktem, że cały mój wysiłek poszedł na marne. Frustracja, że wcześniejsze rzeczy nie wyglądają tak samo, jak w pierwszej wersji bardzo na mnie ciążyło przez długi czas.
Dlatego też dziękuję wszystkim co we mnie wierzyli, że mi się uda. Specjalne podziękowania dla moich rodziców, brata, kuzynki i śp. wujka.
Długość mojego krótkiego filmu animowanego to 2 minuty i 35 sekund. W ten cały czas wchodzi około 1 min i 36 sekund skończonej animacji a po niej następuje częściowo zanimowany storyboard i napisy końcowe. Każda ze scen składa się z osobnych elementów, które były umieszczane w procesie postprodukcji (ruch postaci, pierwszy plan, drugi plan, efekty itp.)
Moja prezentacja dyplomowa składa się ze szkiców conceptowych wykonanych tradycyjnie i cyfrowo - od pierwszych zarysów postaci i ich finałowego designu, teł, storyboardu animacji do niewykorzystanych conceptów - ilustracji i animacji.
Karolina Jaskulska
Fotografie z dyplomu: Oleksii Soboliev

Karolina Jaskulska, „The Guardian of Souls”/„Strażnik dusz”, animacja dyplomowa, 2'35"

Back to Top