Katarzyna Sikora I st. licencjat Sztuki Wizualne
Ilustrowane wybrane fragmenty mitologii nordyckiej / design postaci, ilustracje, książka
Ilustrowane wybrane fragmenty mitologii nordyckiej

Pomysł na zilustrowanie postaci z mitologii nordyckiej kształtował się przez kilka lat. Zainspirowała mnie w tym temacie fascynacja wierzeniami nordyckimi, serial filmowy „Wikingowie” oraz książki oparte na tej tematyce. W pracy zainspirowałam się artystami takimi jak Alexis Page, Nikolay Kurganov oraz Guillaume Singelin.

Głównym założeniem mojej pracy było pokazanie wybranych postaci z mitologii nordyckiej. Ilustracje bogów wraz z tłami zostały w całości zaprojektowane według mojej koncepcji. Przedstawione w publikacji opisy postaci określają charakter, wygląd i krótkie wydarzenia z ich życia. Wzorem do opisów były dwie książki „Mitologia skandynawska w epoce Wikingów” oraz „Ilustrowany leksykon mitologii wikingów”.

Pierwszym etapem było określenie ilości postaci oraz techniki, w której zostały wykonane. Ustalenie ich ostatecznego wyglądu i klimatu, w jakim miały być obsadzone. Postawiłam na własny, wypracowany przez wiele lat styl, aby stworzyć ich unikalny wygląd. Praca składa się z piętnastu zilustrowanych nordyckich bogów. Grafiki wykonałam za pomocą techniki cyfrowej i digital paintingu. W pierwszej wersji postacie miały być malowane za pomocą akwareli, jednak finalnie dyplom wykonałam w technice cyfrowej. Wstępny projekt nordyckich bogów został przygotowany ołówkiem. Drugi etap dotyczył skanowania przygotowanych wcześniej prac. Trzecią fazą pracy było stworzenie lineartu postaci w programie graficznym „Paint Tool Sai” za pomocą tabletu graficznego. Kolejny etap dotyczył kolorowania postaci wraz z tłami. Dopełnieniem było wykonanie ich opisów oraz skład książki w programie Adobe InDesign. Kolorystyka publikacji została oparta o moje wyobrażenie. Książkę złożono i wydrukowano w formacie A4, czyli 29,7 x 21 centymetrów. Dodatkowo przygotowałam do wybranych postaci wizualizację procesu: od szkicu do finalnej pracy w formie wydruków w rozmiarze B2 50 x 70 centymetrów.

Wyzwaniem dla mnie było przygotowanie projektu postaci wraz z ich kolorystyką, odpowiednie złożenie i przygotowanie do wydruku. Dyplomem tym spełniłam marzenie o wydaniu publikacji, poczynając od stworzenia własnego konceptu i formy, przez sposób ilustracji, technikę a kończąc na całej oprawie graficznej. Dzięki całemu procesowi mogłam sprawdzić, jak krok po kroku przebiegają prace od projektu do finalnego produktu, jakim jest książka. Wykonując dyplom, zdobyłam wiedzę praktyczną, którą mogę wykorzystać w przyszłej pracy. Moim marzeniem jest, aby stworzone designy bogów nordyckich zostały wykorzystane w przyszłości w grze komputerowej lub karcianej rpg.
Katarzyna Sikora
Publikacja dostępna w wersji pdf issuu pod adresem: https://issuu.com/pracownia201/docs/003_sikora_katarzyna_swiii_licencjat_2021_ksiazka
Back to Top