Katsiaryna Siemanchuk I st. licencjat Sztuki Wizualne
„Glosariusz” /film wideo/animacja
„Glosariusz”
Określenie „glosariusz” sięga czasów średniowiecza, kiedy to kopiści manuskryptów objaśniali na marginesie znaczenie trudniejszych słów lub terminów. W epoce książek drukowanych przypisy tłumaczące trudniejsze terminy umieszczane były na dole strony lub zbierane w całość na końcu książki.
Najprościej rzecz ujmując, glosariusz to słownik stworzony specjalnie dla danej dziedziny wiedzy.
Czym jest dla mnie „glosariusz”? Słowa lub rzeczy z mojego życia, które nie każdy musi rozumieć, które dla mnie mogą mieć inne znaczenie niż dla kogoś. W mojej pracy dyplomowej podjęłam wyzwanie, aby wytłumaczyć lub pokazać niektóre z takich słów. Ta realizacja to krótka opowieść o moim życiu, o tym co mnie kiedyś spotkało i czy nadal pozostaję „z sobą”. Każde z tych słów ma duże znaczenie dla mnie, ponieważ jest związane z konkretną sytuacją, przeżyciem. Te słowa miały wpływ na moją osobowość.
Dzięki tej pracy naświetlam niektóre aspekty mojego życia, pokazuję coś osobistego, coś, o czym nie mówiłam, ale starałam się pokazać. Zawsze trudno dzielić się tym, co jest dla nas ważne, może dlatego wybrałam taką formę przekazu.
Poniżej przedstawiam interpretację definicji do mojego glosariusza:
Głód (resztki) – poczucie wywołane brakiem czegoś do odżywiania się, najbardziej odczuwalne w momencie pragnienia (przy dłuższym sposobie picia, albo picia w trakcie robienia jeszcze czegoś).
Droga (rozstanie) – poczucie oddalania się od kogoś lub czegoś znaczącego, zanurzanie się w coś nowego.
Mama (miłość) – uosobienie prawdziwej miłości.
Niepokój (spina z sobą) – odczuwanie wewnętrznej „burzy”, mieszanka różnych, mało przyjemnych uczuć.
Piękno (naturalność) – naturalność we wszystkich swoich przejawach, bądź to natura albo człowiek (tu nie chodzi tylko o wygląd zewnętrzny).
Samotność (ciemność) – brak nadziei, mrok w środku i wokół, świat bez żadnego światła.
Szczęście (spokój) – wewnętrzne poczucie spokoju, odcięcie się od ludzi, admiracja światem, naturą.
Do realizacji wizualnej części pracy dyplomowej wybrałam technikę filmową, łącząc ją z animacją. Niektóre fragmenty filmu wykorzystuję również w budowaniu dodatkowej ekspozycji, w tym przypadku opierającej się na interpretacji w plakacie.
Źródłem inspiracji dla mnie również stał się cytat, który usłyszałam w obejrzanym filmie. 
Brzmiał on: „...każda osoba przy urodzeniu dostaje swój słownik...”
Moja praca dyplomowa stała się w pewnym sensie konsekwencją tego zdania. Realizacja zawiera w sobie słowa, które może nie otrzymałam w dniu narodzin, ale te słowa, pojawiły się w moim słowniku i są dla mnie ważne, są ze mną i we mnie.
Katsiaryna Semianchuk
Back to Top