Kinga Tamul I st. licencjat Grafika
„Podróż w głąb wyobraźni” concept art/ ilustracje/ grafiki
Podróż w głąb wyobraźni”.
Pomysł i tematyka mojej pracy odnosi się do zainteresowania concept artem i sztuką fantasy.
Zawsze tworzenie i wymyślanie własnych światów, postaci i historii sprawiało mi wielką frajdę i pobudzało kreatywność. Dlatego postanowiłam, że to jest nurt, który wyraża moje twórcze zamiłowania i który pragnę rozwijać. Concept art to między innymi opowiadanie o światach czy postaciach za pomocą „obrazów”. Jest to sztuka wizualizowania idei. Jej część stanowi tworzenie między innymi światów, postaci czy potworów.
Chciałam stworzyć świat, który mógłby posłużyć komuś do dalszych inspiracji, tak aby mój projekt stał się częścią większej całości np. jako gra komputerowa, planszowa lub inspiracją do powstania filmu lub książki. To co tworzę jest eksploracją-wytworem mojej wyobraźni. Pokazywanie pomysłów i historii, budowanie własnych idei za pomocą grafiki, zawsze było mi bliskie, dlatego skupiłam się na tym aby to pokazać.
Żeby wykreować własny świat inspirowałam się między innymi kulturą Wikingów. Bohater, który pojawia się na moich pracach, swoim wyglądem powiązany jest z wizerunkiem skandynawskich wojowników. Zarówno fryzury jak i ubrania nawiązują do popkulturowej wizji normanów szwedzkich. Również runy na portalach odnoszą się do ich kultury jak i sam motyw przenoszenia się między światami. Tutaj nawiązuje do Bifrostu, który w mitologi wikingów łączy świat bogów z ludzkim.
Motywowały mnie do tworzenia, krajobrazy pochodzące z różnych części świata, często bardzo odmienne. Na przykład jedną z inspiracji były pejzaże bieguna północnego, ale także takie zjawiska w przyrodzie jak zorza polarna. Chciałam stworzyć światy, które wyrażą klimat miejsc jakie przedstawiam. Stworzone miejsca działają czasem na zasadzie kontrastów np. mroźna kraina i pustynny pejzaż. Głównym celem stało się wykreowanie różnorodnych krain, w których będzie widać, że są to kompletnie kontrastowe i odległe miejsca. Kolor jest ważnym elementem pracy, to on nadaje im klimat, tak aby poczuć panujące w światach warunki i nastrój. Kierowałam się także skojarzeniami, które miały wpłynąć na postrzeganie przez odbiorcę przedstawianych miejsc w emocjonalny sposób. Na przykład las, ma charakterystyczny kolor zieleni, budzący skojarzenie z trucizną, która w popkulturze często przedstawiana jest jako zielona mgła. Neonowy i jaskrawy odcień tego koloru sprawia, że mamy poczucie niebezpieczeństwa. Wykorzystanie lodowej barwy niebieskiego w krajobrazie gór, ma pogłębić uczucie zimna. Użyte przeze mnie odcienie konkretnych kolorów mają budzić skojarzenia oraz wzmacniać odbiór prac.
Jednak światy to nie tylko krajobrazy, ale i istoty, które na nich żyją, dlatego stworzyłam do nich mieszkańców. Puściłam wodzę wyobraźni i stworzyłam potwory, które są przygotowane do życia w nieprzyjaznych innym istotom krainach.
Do realizacji grafik korzystałam z takich programów jak: Photoshop i Krita. Pozwoliły mi one na wykreowanie i ożywienie mojego pomysłu. Poprzez kolorystykę i tekstury nadałam światom specyficzny wygląd i klimat. Chciałam także stworzyć ilustracje, które są kreacją mojej wyobraźni. Moim celem było pokazanie, że nasza wyobraźnia nie ma granic i pozwala nam na stworzenie niesamowitych rzeczy, nowych światów i przestrzeni.
Realizacja dyplomowa składa się z 5 plansz 100 x 70 cm (wydruki cyfrowe) na których przedstawiłam różnorodne światy wraz z ich mieszkańcami. Zestawione ze sobą grafiki są stylistycznie spójne, łączy je klimat i kolorystyka

Kinga Tamul
Back to Top