Lidia Graczyk I st. licencjat Grafika
„Moonlyth”, kreacja indywidualnej marki/identyfikacji wizualnej, zestaw grafik​​​​​​​

Monochromatyzm jest zjawiskiem pozornie bardzo prostym, jednak potrafi być również czymś bardzo wymownym pod względem przekazu czy nastroju. Podobną funkcję pełni wykorzystanie kolorów akcentowych, czy też kontrastowych. Poprzez skupienie lub odwrócenie uwagi odbiorcy od konkretnych elementów, budujemy silny przekaz, który nie wymaga skomplikowanych form, czy złożonego obrazu. Przez ostatnie kilka lat coraz bardziej fascynował mnie ten styl prac, postanowiłam więc podjąć się wyzwaniu i rozwinąć go w swojej pracy dyplomowej poprzez stworzenie marki indywidualnej oraz zestawu ilustracji. 
Celem tej pracy dyplomowej jest rozpoczęcie długoterminowego projektu gromadzącego studium powyższych zjawisk poprzez różne media i techniki. Prace wykonane w skali szarości z jednym kolorem akcentowym pod domeną “Moonlyth” służą jako eksploracja własnego stylu artystycznego oraz rozwoju pojęcia akcentu, kontrastu, koloru oraz możliwości skupienia uwagi odbiorcy głównie za pomocą waloru.
Zależało mi tu na stworzeniu osobnego miejsca, które skupiałoby się tylko i wyłącznie na tych obszarach, by stworzyć swego rodzaju język wizualny niepowiązanych ze sobą historii, które jednak tworzą spójny wzór. Inaczej mówiąc, historie opowiadające o różnych światach w tym samym języku.  
Pierwszym krokiem było wypisanie elementów niezbędnych do stworzenia takiej przestrzeni, by móc w przyszłości dalej swobodnie rozwijać ten temat. Zdecydowałam się tu na stworzenie nowej marki, wliczając w to nazwę, logo, stronę internetową, jak i media społecznościowe. Zależało mi tu, by ich prezentacja mogła posłużyć za swego rodzaju portfolio, dlatego też skupiłam się na stosunkowo prostych rozwiązaniach wizualnych, jak i treści, które mogą funkcjonować w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej). 
Moja inspiracja komiksami, pracami wykonanymi tuszem, oraz niewyjaśnione skojarzenia monochromii z księżycem skumulowały się ku identyfikacji wizualnej przedstawionej w mojej pracy dyplomowej. Może również kontrast w mojej twórczości pomiędzy zamiłowaniem do struktury porządku i detali, a chęcią zamachnięcia się pędzlem, tworząc abstrakcyjne kształty pełne ruchu wraz z potrzebą odłożenia na bok uporczywego perfekcjonizmu ― te składniki przyczyniły się do takiej, a nie innej idei. Kryształ ciągnący za sobą smugę tuszu, niczym pióro lub pędzel stały się elementem, wokół którego budowałam resztę identyfikacji wizualnej.
Prosty i czysty design oraz elementy w skali szarości, które służą uwypukleniu przedstawionych prac i nie dominowały nad nimi. Chciałam również, by logo posiadało miniaturową ikonę, która mogłaby przybierać wybrany kolor będący akcentem w danej pracy tak, by zawsze mógł być on rozpoznawalny jako część projektu. By uzyskać ten efekt, powstało kilka alternatywnych wersji znaku z różnym przeznaczeniem, zależnym od celu wykorzystania. 
Powyższe przemyślenia przerodziły się w stronę internetową , gdzie po samym wejściu ukazuje się nam krótka animacja logo marki, jej nazwa, linki przenoszące nas do odpowiednich mediów społecznościowych, oraz bezpośrednie przejście do prezentacji prac, które stanowią główną część całego projektu. Po kliknięciu na poszczególne prace ukazuje się krótki opis każdej z ilustracji, od metody, wykorzystanego koloru, po pośrednie etapy tworzenia i niedługie wprowadzenie do historii stojącej za poszczególnym obrazem. Dodatkowo w menu widnieje również zakładka opisująca mnie jako autorkę projektu wraz ze spójnym tekstem opisującym jego przesłanie i cel. Cała strona dostępna jest w dwóch wersjach językowych: angielskiej i polskiej.  
Podobna prezentacja prac przedstawiona jest na trzech wybranych przeze mnie platformach społecznościowych: Facebook, Instagram oraz X  (poprzednio znany jako Twitter). Umieszczane na nich będą postępy tworzenia prac, jak i inspiracje i poszczególne etapy ich tworzenia.
Wraz z zakończeniem wstępnego budowania marki mam nadzieję często powracać do tego tematu i dalej powiększać ilość prezentowanych prac, by stworzyć swego rodzaju dziennik dokumentujący moją drogę w tym zakątku sztuki. 

Adres strony: https://lgprojects.wixsite.com/moonlyth
Facebook: https://www.facebook.com/Moonlyth.project
Instagram: https://www.instagram.com/moonlyth.2023/
X (Twitter): https://twitter.com/Moonlyth_2023
Lidia Graczyk
Fotografie z dyplomu: Oleksii Soboliev
Back to Top