Marika Szwal II st. mgr EAwZSP
NIE BAW SIĘ SZTUKĄ
NIE BAW SIĘ SZTUKĄ

     Jako młoda artystka, używam social mediów, by promować swoją sztukę. Uważam, że konto na instagramie czy fanpage może służyć jako  portfolio i mini galeria sztuki, do której może wejść każdy bez względu na status społeczny czy wiek. Dlatego tworząc tegoroczny dyplom postanowiłam, że tematem przewodnim będzie Internet, który jest jednym z głównych elementów życia wielu ludzi. Social media pozwalają nie tylko na dotarcie do wielu odbiorców, ale i na promocję sztuki. Mimo, że w wirtualnym świecie pojawia się coraz więcej artystów, miejsca wystarczy dla każdego. A co najważniejsze, Internet jest bardzo komfortowym medium dla młodych artystów i odbiorców.
     „Nie baw się sztuką”, to tytuł mojego tegorocznego dyplomu. Jest on podsumowaniem całej mojej edukacji artystycznej. Chciałam, żeby nie był tylko jednorazowym epizodem, a długoterminowym projektem. Dlatego jednym z elementów jest kanał na YouTube. Kanał, o sztuce, w którym cały kontent jest przedstawiony w subiektywny i specyficzny dla mnie sposób. Znajdują się na nim filmy, które są poradnikami dotyczącymi tworzenia sztuki,  relacjami z wernisaży czy event’ów związanych ze sztuką. Chce pokazać luźne podejście do sztuki i mocno odejść od sztywnych reguł jakie panują w artystycznym świecie.
Dlaczego „Nie baw się sztuką”? Wszystko zostanie wyjaśnione w filmie, który  jest jednym z elementów mojego dyplomu. Film zostanie opublikowany w dniu obrony tj.  11.09.2017 o godzinie 9:00 na kanale. Będzie również wyświetlany podczas wystawy i obrony.
     Kolejnym elementem jest zestaw ilustracji w rozmiarze 29,7cm x 21cm. Ilustracje nawiązują do modnych w tym roku motywów kwiatowych, które często pojawiają się w moich pracach oraz odwołują się do kultowych przedmiotów z lat 90’.
     Kiedy broniłam dyplomu artystycznego dwa lata temu, wielką inspiracją był Andy Warhol, o którym była praca teoretyczna. W tym roku praca magisterska jest o transformacjach bajek Disney’a. Jest to mocne odwołanie do poprzedniego dyplomu, dlatego, że zarówno Andy Warhol jak i Walt Disney byli twórcami komercyjnymi. Oboje byli prekursorami w swoich dziedzinach. Bardzo lubię komercję w sztuce więc postanowiłam, że odwołam się do niej i tym razem, by pokazać, że jest miejsce na ekskluzywność pojedynczych „sztuk sztuki”, jak i na sztukę masową.
     Dlatego postanowiłam stworzyć notesy, których okładki są cyfrowymi odpowiednikami moich ilustracji. Wprowadziłam zabieg skomercjalizowania sztuki, która dzięki temu jest dostępna dla większej ilości odbiorców. Lecz by nadać jej większą wartość, notesy są ręcznie szyte i oprawiane, każdy detal jest dokładnie dopracowany. Chciałam by były to małe  fragmenty mojej twórczości.
     Ostatnim z elementów pokazu jest portret Walt’a Disney’a, który jest dużą częścią dyplomu. W tym roku chciałam stworzyć całkowicie nowe rzeczy, odciąć się od Ikon, które stworzyłam na poprzedni dyplom i z którymi do dzisiaj jestem kojarzona. Stwierdziłam jednak, że nawiązanie do całej mojej twórczości będzie lepszym pomysłem, dlatego portret jest stworzony w stylu Ikon, które można zobaczyć na moich Social Mediach.
     Relację z całego dyplomu będzie można zobaczyć na moim kanale Youtube: Nie baw się sztuką, który założyłam przed obroną i który będę kontynuowała już po skończeniu studiów. Wszystkie prace zostaną wstawione na moje portale społecznościowe, tak aby każdy kto nie był w stanie fizycznie pojawić się na obronie, mógł je zobaczyć.
Marika Szwal
Back to Top