Weronika Kalemba I st. licencjat Grafika
„Dużo czuję”/ ilustracje, książka.
„Dużo czuję”
„Dużo czuję” jest książką bardzo personalną, stworzoną i wynikającą z mojego wnętrza i emocjonalności. Książka nawiązuje do osobistych sytuacji i przemyśleń, jest pewnego rodzaju zbiorem myśli i pouczeń, do których doszłam w przeciągu ostatnich lat. Ilustrując wybrane hasła wytykam własne zachowania i myśli (mniej lub bardziej świadome), które pojawiają się lub pojawiły, w którymś momencie mojego życia. Są to elementy rzeczywistości, do których czasem niepotrzebnie się wraca lub o których mówi się, że się je rozumie, a na co dzień zrozumieć nie potrafi.
Mimo osobistego charakteru w przedstawionych sytuacjach mogą odnaleźć się także obce osoby. Wiele sytuacji i wniosków wynikających z książki pojawia się na drodze każdego człowieka więc czasami są to sytuacje uniwersalne. Emocje i zachowania potrafią „płatać figla” nam samym, umiejętnością jest prawidłowe ich przepracowanie. Na przykład poruszane w książeczce rozmyślanie - może być zaletą, a w zbyt dużej ilości ogromną wadą, która ciągnie w dół (np. poprzez zadręczanie się myślami czy rozdrapywaniem przeszłości). Wszystko jest naszą indywidualną kwestią zrozumienia i przyswojenia. W „Dużo czuję” wskazuję też na elementy życia, które chciałabym zmienić i poprawić, mimo tego, że czasem jest z tym trudno. Niektóre z nich są oczywistsze, bo odnoszą się do lepszego kontaktu z rodziną, a niektóre do psychiki i tego by umieć nad nią zapanować. Wszystkie te napotkane sytuacje łączy na pewno próba zdefiniowania ich pochodzenia, następnie przetłumaczenia sobie i wdrożenia w lepszej postaci.
Książka złożona jest w formacie A3, składa się z ilustracji skomponowanych jako 11 spójnych rozkładówek z elementami interaktywnymi (zakładka, otwierana ramka itp.). Ilustracje wybranych haseł opierają się na kolorach: czarnym, białym i czerwonym. Łączą ze sobą fotografię, typografię i rysunek odręczny. Dodatkowo przygotowałam niektóre rozkładówki jako osobne wydruki w formacie B2 50x70cm.
Celem pracy było stworzenie ilustracji, zaprojektowania książeczki i odpowiednie przygotowanie jej do druku we współpracy z działami DTP i poligrafią. Tworząc ten dyplom chciałam sprawdzić swoje umiejętności w projektowaniu graficznym oraz ilustracji, a przede wszystkim stworzyć spójny cykl prac dający swobodną możliwość subiektywnej wypowiedzi i interpretacji.
Weronika Kalemba
Back to Top